Az autogén tréning sajátja, hogy az önmagunkból merített erőre támaszkodik, kulcsa az önmegfigyelés, a rendszeres gyakorlás. A külső személy, terapeuta jelenléte a tanulási folyamatban elengedhetetlen, azonban inkább a folyamat kísérőjeként van jelen, a hangsúly az egyéni munkán van, mindenki ’önmagának tanítja meg’ a módszert.
Az autogén tréning, mint relaxációs technika előnye, hogy az elsajátítását követően a mindennapokban a mellett, hogy az általános feszültség és szorongás szintet csökkenti, a nehezebb élethelyzetekben is segítségünkre lehet- pl. vizsgahelyzetek, állásinterjúk, egyéb nagy megterheléssel, sok stresszel járó életesemények. További előnye, hogy miután már jól begyakoroltuk, feltűnés nélkül, bárhol végezhető,(közlekedési eszközökön, rendelőben, várakozás közben…) minden egyéb eszköz és külső segítség nélkül.
A módszer használatának hatásai:
• a mindennapi stressz kezelés segítése
• esetleges testi fájdalmak csillapítása
• alvászavarok megszüntetése
• koncentrációs képesség javulása
• tanulási képességek fejlesztése
• a testi-lelki-szellemi aktivitási szint, teljesítő-képesség növelése
• feszültségek, szorongásos állapotok hatékony oldása
Az AT története:
Az autogén tréning történeti előzményének tekinthető a jóga, és a hipnózis, amellyel a módszert kidolgozó Schultz, német pszichiáter mesterét követve maga is behatóan foglalkozott . A módszer kidolgozásakor Schultz a hipnózissal történő gyógyítás során szerzett tapasztalatait önkísérletek jegyzőkönyveivel vetette össze, majd az így talált összefüggések mentén dolgozta ki az autogén tréninget. Az eljárást 1920-tól kezdte el alkalmazni. Az autogén tréningről szóló első könyve 1932-ben jelent meg. Ezt követően napjainkig módszere már világszerte elterjedt.
Fontos megemlítenünk, hogy kialakulásában nagy szerepet játszott Schultz hipnózisban való jártassága, maga a módszer nem a hipnózis egyik „ága”. Lényege pont az, hogy saját erőből sajátítja el mindenki, és egyedül, önmaga hozza létre a nyugodt, ellazult állapotot, tehát nem egy külső személy segít a relaxált állapot elérésében.
Elsajátítás módja:
Az autogén tréning elsajátításához 10-12 hét szükséges. Ebben az időben napi két gyakorlásra van szükség, mely eleinte nem vesz több időt igénybe, mint 4-5 perc. Hétről hétre haladunk előre az egymásra épülő lépcsőfokokon, melyek nem kihagyhatók, vagy felcserélhetők.
A technika elsajátításánál elengedhetetlen a szakember által nyújtott segítés, kísérés. Miután az autogén tréninget már egészében megismertük, és tudjuk alkalmazni, már nincs szükség a kísérésre, azonban a rendszeres gyakorlás továbbra is nélkülözhetetlen.
Az autogén tréning elsajátításához az egyéni és csoportos forma is alkalmas. Minden találkozáskor- miután átbeszéltük az előző alkalom óta szerzett tapasztalatokat- közösen gyakoroljuk az új részt, átbeszéljük a célját, miértjét.
A tanfolyam megkezdését minden alkalommal egy egyéni találkozás keretében tartott első beszélgetés előzi meg, melynek célja, az esetleges ellenjavallatok kizárása.
Autogén tréning Budapesten