Amikor az ember foga fáj, az nem kellemes dolog. Különösen az a gondolat, hogy ezzel az állapottal bizony fogorvoshoz kell menni. Ilyenkor sokunk gyomra hirtelen görcsbe rándul, végigfut a hideg a hátunkon. Mégis rászánjuk magunkat az indulásra, mert a kínzó fájdalom erősebb annál, hogy otthon maradjunk vele. Ilyenkor megyünk a fogászatra a fogorvoshoz.
Az arc, a fogazat és a szájüreg vizsgálatának módszerei általában megegyeznek az orvosi szakmában szokásos eljárásokkal.
Ezek a következők: kórelőzmény felvétele, a beteg megtekintése, a beteg testrész tapintása, hallgatódzás, kiegészítő vizelet-, röntgen-, esetleg bakteriológiai és immunológiai vizsgálat valamint érzésvizsgálat és a kopogtatás.
A beteg megfigyelése már akkor megkezdődik, amikor belép a rendelőbe. A lárvaszerű, a mimikai mozgásokat kerülő arc arra utal, hogy a beteg valami ellen ösztönösen védekezik; a mozgás fájdalmat válthat ki. Az arcon látható ödémás duzzanat pedig arra utal, hogy fog eredetű gyulladással vagy daganattal állunk szemben. Vannak továbbá olyan betegségek, amikor a beteg a mimikai izmait nem tudja mozgatni, valamint ha a nyelés nehezített, az a parafaringeális táj környékén zajló gyulladás jele. A szájzár a rágóizmokra terjedő gyulladáskor látható.
A fájdalom megelőzése és megszüntetése az egyik legfontosabb és legnemesebb feladata a fogorvosnak. A fájdalom kikapcsolásával a beteg számára a betegség és az orvosi beavatkozás is elviselhetőbbé válik, így a fogorvos könnyebben, nyugodt körülmények között tudja aprólékos, nagy figyelmet igénylő munkáját végezni.
fogaszatinfo. Minden, amit a fogakról tudni érdemes