A fosszilis energiaforrások rohamos csökkenésével egy időben napjainkban egyre inkább előtérbe kerülnek a megújuló, alternatív energiaforrások. Ma még egyáltalán nem elterjedtek széles körben ezen energiaforrások, azonban egyre elindult egy olyan tendencia, amely mindenképpen komoly jövőt jósol ezeknek az energiaforrásoknak. A nap, a szél, illetve a Föld hője kimeríthetetlen energiaforrás, csak megfelelően kell azt felhasználni.
Napkollektor
A napenergia felhasználásának egyik legelterjedtebb eszköze a napkollektor. A napkollektor többféle kivitelben ismert, ezek közül a legelterjedtebbek a vákuumcsöves napkollektorok és a síkkollektorok. A napkollektor tulajdonképpen közvetlenül a nap hőjét alakítja át hővé, amelyet kiegészítő berendezések (vezérlés, tágulási tartály, hőtároló tartály, stb…) segítségével lehet felhasználni akár fűtésre, akár pedig tisztálkodási melegvíz használatra.
Napelem
A napenergia másik felhasználási területe a napelem, amely a napból érkező fotonok fizikai tulajdonságát felhasználva elektromos áramot állít elő, amely alkalmas akár az adott épület közvetlen energiaellátására, akár pedig közvetett módon az a hálózatba is táplálható. Törvény írja elő ugyanis, hogy az alternatív módon előállított elektromos áramot a szolgáltatónak át kell vennie szabott áron, így ezzel csökkenthető egy háztartás elektromos fogyasztása.
Szélgenerátor, szélkerék
A levegő áramlása, a szél is felhasználható alternatív energia előállítására. A szélgenerátor (szélkerék) egy olyan berendezés, amelynek turbináját a szél megforgatja, és a fizikából jól ismert elektromágneses indukció jelensége alapján a forgómozgás váltakozó elektromos áramot képes előállítani. A szélgenerátor segítségével – a napelemhez hasonlóan – előállíthatunk közvetlenül az adott háztartás számára hasznosítható elektromos áramot, vagy a hálózatra termelő elektromos áramot is. Szélgenerátort, szélkereket néhány országban, mint például Ausztria, Dánia, minden bizonnyal már nagyon sokan láttak. Ezekben az országokban a szolgáltatók által termelt elektromos áramnak is igen jelentős része áll elő a szél segítségével, nálunk ez még szinte egyáltalán nem elterjedt.
Hőszivattyú
A környezet hője a hőszivattyú segítségével felhasználható fűtésre és hűtésre egyaránt. Működési alapelve szintén fizikai, konkrétabban hőtani folyamat. Gázok bizonyos hőtani körfolyamatai (ciklusai) két különböző hőmérsékletű hőtartály között képesek hőt cserélni, hőt elvonni az egyik helyen, miközben a másik helyen hőleadás történik. A hőszivattyú pontosan ezt valósítja meg. Alkalmazható például padló-, vagy menyezet fűtésre, de nyáron a hőszivattyú kiváló, magas komfortérzetet adó klímaberendezésként is alkalmazható.
Látogassa meg a Bács-Zöldenergia Kft. honlapját, ha még többet szeretne megtudni az alternatív energia, megújuló energia felhasználásának lehetőségeiről. Részletes termékismertetők, szakmai anyagok színesítik az oldalt.