Operációs rendszerek

Az operációs rendszer egy speciális rendszer-szoftver, mely a hardver és a felhasználó (vagy felhasználói programok) között teremt kapcsolatot. Segítségével adhatunk utasításokat a gépnek, vagy indíthatunk el már megírt programot. Működéséről, felépítéséről kaphatsz részletes leírást a blogban.
Különböző gépekre különböző operációs rendszerek telepíthetők. A Magyarországon elterjedt számítógépeken a Unix (Linux) vagy a DOS (WINDOWS) valamelyik változata fut nagy valószínűséggel.
Egy modern számítógép egy vagy több processzorból, belső memóriából, lemezekből, nyomtatókból, hálózati csatolókból és más bemeneti/kimeneti eszközökből áll. Vagyis összetett rendszer. Az operációs rendszer nyomon követi, hogy a processzor az erőforrásait helyesen és optimálisan kihasználja.
Ha az erőforrás-kezelést minden esetben a programozónak kellett volna megírnia akkor rengeteg program megíratlan marad, mert unalmas a bonyolult programok esetén mindig az egér vagy billentyűkezelés megírásával kezdeni. Ezért az operációs rendszer a hardver fölötti szoftverréteg amely a felhasználó felé egy virtuális gépet mutat, melyet könnyebb megismerni, használni, programozni, így elég ha a programozó az aktuális problémára koncentrál az egér vagy billentyűzetkezelés helyett.

Operációs rendszerek