A felületeket festés vagy lakkozás előtt csiszolással szokták tökéletesen simává tenni. , csiszológépek emellett fa munkadarabok formálására és kerekítésére is alkalmasak, csiszoláshoz papírt vagy szövetet használnak, amelyet valamilyen dörzsanyaggal, például szilikon-karbidszemcsékkel vontak be. A csiszolóanyag durvaságát 60-tól 400-ig tér-idő számozással jelölik (minél nagyobb a szám, annál finomabb szemcséjű a csiszolóanyag).
Gépi csiszolás Csiszológép használatakor különösen óvatosan járjon el, ugyanis ilyenkor nagyon könnyen túl sok anyagot eltávolíthat. A formázáshoz és lekerekítéshez durvább, a felületek simításához finomabb csiszolóanyagot használjon.
A gépi csiszoláshoz vagy egy fúrógépre szerelhető feltét, vagy egy e célra gyártott csiszológép szükséges. A fúrógépfeltétek közül a csiszolókorong, a csiszolódob és a csiszolókerék a legismertebbek. A csiszolókorong a fúróba befogható rugalmas korong, amelyre a csiszolóanyagból kivágott korong csavarral és alátéttel vagy öntapadós ragasztóréteggel erősíthető fel. Ezzel az eszközzel inkább csak durvább munkákat célszerű végezni, mivel a korong a fa szálirányára merőlegesen is csiszol, és nehezen eltüntethető nyomot hagy maga után. A csiszolódob egy habgumi henger, amelyre körben cserélhető csiszolóanyag csíkot erősítenek. Ilyen csíkok különféle minőségben kaphatók.
A csiszolókerék a fúrógépbe fogható szárból és az ahhoz csatlakozó agyból áll. Az agyhoz körben több csiszolóanyag-lapocskát erősítenek, amelyek használat közben fokozatosan elkopnak, így mindig új részük érintkezik a munkadarabbal. Többféle minőségben kaphatók. Főleg fa munkadarabok (például ablakpárkányok vagy bútorok), illetve fémek lesimítására és tisztítására alkalmasak.
Ötletek, jó tanácsok, megoldások bármire