Szakrális-Szent Geometria

A szakrális geometriát a különböző szent ábrázolásokban és az építészetben is megfigyelhetjük. Ez az értékrendszer visszavezet bennünket a történelem előtti időkbe, ahol a maga sokszínűségében egy univerzális emberi kultúrát jelenít meg előttünk. A szakrális arányok és ábrázolások a Föld számos szent helyén ma is megtalálhatók. Talán úgy érthető meg a legkönnyebben mint egy világnézet ami a szimbolikus egyezések alapján mutatja be a különböző kultúrák közös gyökereit. Vallásos szimbólum-rendszerek összefüggései, magában foglalva a végtelent, a tér-időt, az intelligenciát és megjelenési formáit. Az általánosan elfogadott nézet szerint a geometria és a matematikai arányosság megtalálható a hullámokban (a zenében, a fényben, stb) így a kozmológiában is.

Segítségével kiterjeszthető az emberi gondolkodás, könnyebb megérteni a modern tudományt, és a különböző tudományos elméleteket. Lásd pl.: Húrelméletek és „M” elmélet melyek szerint nem csak az általunk megélt 3+1 dimenzió létezik, hanem 11, 12, illetve 26. Ezek az elméletek általában nem számolnak a filozófiai aspektusokkal, mint például: ha a különböző dimenziók érintkeznek illetve bármilyen hatással vannak egymásra, akkor nem érdemes számolni őket, hiszen változásukból adódóan megszámlálhatatlanok. Az intelligencia és az idő hatására megváltozó anyagi tér illetve a megfigyelő tudatos léte is újabb kérdéseket vet fel.

A szent geometria az egyetemes tudás megértéséhez viszi közelebb tanulmányozóját.

Az oldal bal felső sarkában a szakrális tudás és emlékezet megtestesülése: a Szent Korona, míg jobbra az Élet-magja ábrázolás látható. Ezt az önmagában is hatalmas mondanivalóval bíró szimbólumot könnyedén, egy körző segítségével megszerkeszthetjük. Kijelölünk egy pontot, rajzolunk egy kört. Ezután ugyanezzel a sugárral hat pontot jelölünk ki a körön, és a virág szirmaihoz hasonlóan még hat kört készítünk. A kialakult metszéspontok segítségével könnyen megszerkeszthetők a 3 dimenziós szabályos testek. Szabályos testből, vagy platóni testből a 3 dimenziós térben csak 5 létezik, ezek láthatók jobbra. Mindegyik oldalait egyenként egybevágó szabályos sokszögek határolják, minden lapszögük egyenlő és a csúcsalakzataik is egybevágók.

A szabályos testek elnevezései oldalaik száma szerint: 4 – Tetraéder; 6 – Hexaéder; 8 – Oktaéder; 12 – Dodekaéder; 20 – Ikozaéder; A 3 térdimenziós testeket egymásba transzformáljuk és az idő segítségével egy változó alakzatot jelenítünk meg. Ez a (4 dimenziós) test a Metatron* kocka. *A Metatron a monoteista vallásokban (egyes vallási irányzatokban) az angyalok legfelsőbb szintjén foglal helyet.

Képzeljünk el egy hasonló átalakulás ábrázolást a baloldalon található forgástesteknek megfeleltethető ősi szűrhímzés mintákkal! A Magyar népmesék rajzfilmsorozatban is megjelenő égig érő fa motívumot kapjuk.

Ez a fajta megjelenítés sokkal élet-telibb. A magyar néprajzban az Élet-magja ábrázolás a mai napig igen elterjedt. A motívumot megtalálhatjuk többek között hímzésekben, edényeken, és a székely kapukon is.
Szakrális-Szent Geometria