Sokszor felmerül a kérdés, hogy mi a fenét csináljuk ha az ajtó csikorog, nyikorog. A nyikorgás azonnal megszűnik, ha egy-két csepp olajat csöppent a zsanérokba. Az olaj úgy oszlik el egyenletesen, ha a kenés közben az ajtót néhányszor ki-be nyitogatja.
Ha egy ajtó szorul: annak három oka lehet. Megdagadt, megvetemedett a fa, kilazultak a zsanérok, vagy az egész ajtó megereszkedett.
Megdagadt ajtók: Az ajtók, megdagadásának lehet oka többek között a lakás, a környezet magas nevesség tartalma is. A fából készült ajtók nyaranta összezsugorodnak, télen pedig – főleg használaton kívül – bedagadnak. A jó működéshez ilyen esetben gyalulja le a szoruló felületeket; ha kell, a művelethez akassza le az ajtót a zsanérokról. Vásároljon lágy, rugalmas tömítőanyagot, textilt vagy habszivacsot, és szigetelje körbe az ajtókeretet, hogy megakadályozza a huzatot.
Mit tegyünk ha az ajtó megereszkedik: Ha az ajtó nyitáskor a padlóhoz, esetleg az újonnan felrakott szőnyegpadlóhoz súrlódik, akasszuk le a zsanérokról, és gyaluljuk le az aljáról a kellő vastagságú réteget.
Lötyögő ajtók: A lötyögést legtöbbször az okozza, hogy a zsanérok csavarjai kilazultak. A javításhoz mindenekelőtt ezeket szorítsa meg. Ha a csavarok lazán forognak, és nem szorulnak kellőképpen, fúrja fel a lyukakat, helyezzen beléjük facsapot (tipli fát), és így hajtsa vissza a csavarokat. Ha még így is lötyög az ajtó, szerelje ki a felső zsanért a keretből, és vésővel enyhén mélyítse ki a helyét, majd helyezze vissza, és szorosan csavarozza be. Ezzel a művelettel az ajtó enyhén megemelkedik.
Ötletek, jó tanácsok, megoldások bármire