Fésülködés után vagy napközben gyakran észrevesszük, hogy már megint olyan a vállunk, mintha hóviharba keveredtünk volna? A korpásodás ugyan nem súlyos egészségügyi rendellenesség, mégis kellemetlen, és elég zavaró lehet..
Az apró „pelyhek” visszaszorítására használjunk speciális sampont, vagy készítsünk a fejbőrre alkalmazható házi lemosót, amely felveszi a harcot a korpásodást okozó gombákkal, és segít csillapítan a szörnyű viszketést.
Nézzünk néhány hatékony gyógymódot:
Speciális samponok
* Annak érdekében, hogy alaposan kifejthesse hatását, hagyjuk a korpásodás elleni sampont legalább 10 percig a fejbőrünkön, mielőtt leöblítenénk. Súlyos korpásodás esetén érdemes még tovább várni. Samponozzuk be a hajunkat, vegyünk fel egy fürdősapkát, és hagyjuk rajta akár egy órán át.
* Válasszunk szelén-szulfidot, cink-piritiont vagy kátrányt tartalmazó sampont. Az első két anyag lelassítja a fejbőr sejtjeinek szaporodási ütemét, a kátrány pedig késlelteti a sejtnövekedést. Ezek a samponok hatékonyabbak, mint a kénnel vagy szalicilsavval készült termékek, amelyek csupán fellazítják a hámló réteget, hogy könnyebben le tudjuk mosni.
* Ha a korpa nem reagál a fenti samponokra, próbáljunk ki valamilyen ketokonazolt tartalmazó szert. Ez a hatóanyag kiirtja a korpásodást okozó gombákat.
* Ha a korpásodás elleni samponunk néhány hónap múlva már nem hat, a fejbőrünk valószínűleg hozzászokott a hatóanyagához. Ilyenkor váltsunk másfajta készítményre. Újabb néhány hónap elteltével valószínűleg vissza kell térnünk az eredeti termékhez.
Természetes lemosók
* Az aranypecsétfű berberint tartalmaz, amelynek erős antibakteriális és gombaölő hatása van. Öntsünk egy pohárnyi forrásban lévő vizet 2 teáskanál aprított pecsétfű gyökérre. Áztassuk egy ideig, majd szűrjük le, és hagyjuk kihűlni. Samponos hajmosás után öblítsük le vele a fejbőrt. Ha nem kapunk pecsétfű gyökeret, adjunk néhány csepp tinktúrát a samponhoz.
* Az aranypecsétfűnél könnyebben beszerezhető rozmaring is képes elpusztítani a baktériumokat és a gombákat. Lemosó készítéséhez öntsünk egy pohárnyi forrásban lévő vizet l teáskanál aprított gyógynövényre. Néhány percig hagyjuk állni, azután szűrjük le. Naponta egyszer öblítsük le a fejbőrt a főzettel. Ha irritálja a bőrünket, ne folytassuk a használatát.
* Adjunk egy marék összemorzsolt babérlevelet egy liter forrásban lévő vízhez. Fedjük le, hagyjuk ázni 20 percig, majd szűrjük le. Amikor a folyadék lehűlt, mossuk meg vele a fejbőrünket. Körülbelül egy órán át a hajunkon hagyhatjuk, mielőtt leöblítjük.
* Az ugyancsak baktérium- és gombaölő tulajdonságokkal rendelkező almaecetet gyakran ajánlják házi orvosságként a korpásodás ellen. Keverjünk össze egy rész vizet meg egy rész almaecetet. Samponozás után alkalmazzuk öblítőként.
*
Illóolajos pakolás
* A teafaolaj erős fertőtlenítő hatással rendelkezik. Oldjunk fel 7 cseppnyit l evőkanál hordozóolajban (például olíva- vagy szőlőmagolajban), majd kenjük a fejbőrünkre. Hagyjuk rajta egész éjszakára. Akár a samponunkhoz is hozzáadhatunk néhány cseppet — igaz, napjainkban már rengeteg teafaolaj-tartalmú sampon kapható, és ezeket is bátran használhatjuk.
Tejben, vajban
* Talán nem éppen kifinomult módszer, de beválhat: kenjünk élőkultúrás joghurtot a fejbőrünkre, hagyjuk rajta fél órán át, majd alaposan öblítsük ki a hajunkból. A joghurt hasznos baktériumokat tartalmaz, amelyek gátolják az élesztőgombák szaporodását, ezért már régóta alkalmazzák különféle fertőzések kezelésére.
Segítőkész zsírsavak
* A lenmagolajban lévő esszenciális zsírsavak elősegítik a viszketéssel járó bőrbetegségek, például a pikkelysömör, valamint az ekcéma gyógyulását, és valószínűleg hatékonyak a korpa ellen is. Vegyünk be naponta 1-2 teáskanállal, és legyünk türelemmel; lehetséges, hogy akár három hónapig is szednünk kell az olajat, mire változást tapasztalunk. (Megjegyzendő, hogy a lenmagolaj a szívbetegségek megelőzésében is segíthet.)
Hasznos: A korpásodás általában házi kezeléssel megszüntethető, ezért körülbelül két hétig várjunk, hogy az otthoni gyógymódok kifejtsék hatásukat. Akkor forduljunk orvoshoz, ha nem tapasztalunk javulást, illetve ha heves viszketés, valamint bőrpír és irritáció jelentkezik a fejbőrön. A vastag pikkelyesedés, a sárgás kérgesedés, illetve a vörös foltok a nyakunk vonalán sebhorreás dermatitisre, egy szakszerű ellátást igénylő betegségre utalnak.
Megbízható gyógymódok hétköznapi betegségekre