Megbízható gyógymódok hétköznapi betegségekre

Az árpa vörös, gyulladt, fáj­dalmas duzzanat a szemhéj felső vagy alsó szegélyén; nagyon hasonlít a pattanás­hoz. Akkor alakul ki, ami­kor a szempilla egyik tüszőjét szennyeződés vagy zsír tömíti el, majd bakté­riumok fertőzik meg..

Az árpa általá­ban megduzzad, néhány nap elteltével gennyel telí­tődik, azután kifakad és be­gyógyul. Soha ne próbáljuk kinyomni a gennyet az ár­pából! Az árpa a fertőzés elmúlása után teljesen eltűnik, vagy kisméretű, folyadékkal teli cisztát hagyhat maga után, amely orvosi ellátást igényel. A szemhéj tisztán tartása a legfontosabb.
Mikor nem árpa az árpa?

A jégárpa – megnagyobbodott, elzáródott faggyúmirigy a szemhéjon – az első néhány napban ugyanúgy néz ki, mint az árpa, később azonban nagyobb lesz, és nehezebben múlik el. Onnan tudjuk, hogy nem közönséges árpá­ról van szó, hogy távolabb helyezkedik el a szemhéjunk szegélyétől, és nagy valószínűség­gel kemény, fájdalommentes, kör alakú duzza­nattá alakul. Általában rendszeres meleg borogatás hatására visszahúzódik. A hő felol­vasztja a megkeményedett faggyút, és lehetővé teszi, hogy távozzon a szemhéj póru­saiból. Ha azonban egy héten belül nem lá­tunk javulást, érdemes orvoshoz fordulni, és szteroid-tartalmú krémet vagy antibiotikumot felíratni, amely elősegíti a gyógyulást. Bizonyos esetekben az orvos kisebb sebészeti beavat­kozást is javasolhat a jégárpa eltávolítására.
Megbízható gyógymódok hétköznapi betegségekre