Megbízható gyógymódok hétköznapi betegségekre

A parfümök, szappanok és illatzacskók készítéséhez hosszú ideje használják a füzérekben nyíló lila vagy világoskék virágokkal ékes levendulát. A növény olajai ugyanakkor az egészségünk megőrzésében is régóta jelentős szerepet játszanak: elősegítik az emésztést, oldják a szorongást, és segíte­nek az álmatlanság leküzdésében.
Lila nyugalom

* A levendula illatát a linalil-acetát nevű észtermolekulák adják. Ez az illóolaj az agyban a szaglóideg stimulálásával megnyug­tatja a központi idegrendszert. Belélegzése ugyanolyan haté­kony lehet, mint néhány erős (és sokszor függést is okozó) alta­tó szedése. A levendula szárított virágját tasakba varrva a pár­nánk alá tehetjük, hogy biztosítsuk a zavartalan pihenést.

* A levendula a szorongást vagy a feszültséget is remekül eny­híti, ugyanis bizonyítottan serkenti az ellazulást segítő agyhullá­mokat. Illóolaját tegyük párologtatóba, vagy adjunk belőle 3 cseppnyit egy lábasnyi forró vízhez, és lélegezzük be a gőzét. Ha bőven van időnk, keverjünk levendula-fürdőolajat vagy egy marék szárított levendulavirágot a vízhez, és vegyünk egy nyugtató fürdőt. Nem véletlen, hogy a masszázs olajokat gyak­ran keverik levendula-illóolajjal, amelynek hatóanyagai könnyen felszívódnak a bőrön keresztül, és a központi idegrend­szerre gyakorolt nyugtató hatásuknak köszönhetően kelleme­sen ellazítanak. Noha a levendulaolajat közvetlenül a bőrön is alkalmazhatjuk, előfordulhat, hogy irritációt okoz, ezért érde­mes körültekintően használni. Valamilyen könnyű hordozóolaj­jal, például olívaolajjal keverjük össze.

A levendula egyéb alkalmazásai

* Fejfájás ellen Amikor fáj a fejünk, tegyünk egy kevés leven­dulaolajat mindkét halántékunkra, masszírozzuk a bőrbe, és él­vezzük a gyors enyhülést.

* Emésztési zavarokra A levendulatea elősegíti az emésztést. A benne lévő olajok ellazítják a bélrendszer simaizomzatát, így csillapítják az étkezés utáni gyomor- és bélgörcsöket, illetve mérsékelik a bélszelek képződését. Áztassunk egy púpozott teáskanálnyi levendulavirágot egy csészényi forrásban lévő víz­be 10 percre, majd leszűrve fogyasszuk. A növényből készített tinktúra is hatékony: kockacukorra tegyünk 3-5 cseppet, és együk meg.

* A fertőzések megelőzésére A levendulában található csersavak elpusztítják a baktériumokat, és megakadályozzák a kisebb se­bek és horzsolások elfertőződését. Áztassunk egy tiszta rongyot levendulateába, és borogassuk vele a sebet.

* Fájdalomcsillapítás A levendulaolaj enyhe fájdalomcsillapí­tó hatással is rendelkezik: gátolja a fájdalomjeleket hordozó ide­gi impulzusok átvitelét. Keverjünk néhány cseppet az olajból egy evőkanál hordozóolajba, és dörzsöljük a bőrbe.

* Vakarózás helyett A levendula – gyulladáscsökkentő tulajdonságának köszönhetően — a viszketést is enyhíti, ezért nagyszerű gyógyír a rovarcsípésekre.

Levendula a rák elleni harcban

* Rákkutatók megfigyelték, hogy a levendulában található ve­gyületek egy csoportja, az úgynevezett monoterpének — ezek közé tartozik a perilil-alkohol is – gátolják a rákos sejtek kiala­kulását, és megakadályozhatják osztódásukat. Az eddigi labora­tóriumi vizsgálatok a lágyszövetek, többek között a máj, az emlő és a prosztata rosszindulatú daganataira irányultak, és a kutatási eredmények szerint a monoterpének lassíthatják ezek növekedését.

* Egyelőre túl korai lenne biztosan kijelenteni, hogy a leven­dula gyógyítja a rákot. Az előzetes eredmények azonban olyan ígéretesnek bizonyulnak, hogy ezeknek az esszenciális olajok­nak a lehetséges rákellenes hatásaival kapcsolatban már folynak a klinikai kísérletek.

Mire jó még:

* alvászavar
* fejfájás
* fejtetű
* fülbetegségek
* korpásodás
* lábgombásodás
* lábszag
* puffadás és felfúvódás
* rovarcsípések
* szorongás
* testszag
* zsíros bőr

Megbízható gyógymódok hétköznapi betegségekre