A fogainkon ételmaradékokból és baktériumokból álló ragacsos filmréteg, lepedék képződik, amely irritálja a fogínyt. Ha fogkefével és fogselyemmel nem távolítjuk el, kemény fogkővé alakul, amelyet már csak fogorvos tud eltávolítani…
Mindezek következtében végül megjelennek a fogínygyulladás (gingivitis) tünetei: a fogíny felpuffad, fájdalmassá válik, és fogmosáskor vérzik. Kezelés hiányában a fogíny elválik a fogaktól, és az így keletkezett nyílásokban megtelepednek a kórokozók. A fogak szabadon maradó részei rendkívül érzékenyek. Nem tudunk megszabadulni a szájszagtól, fájdalmas fekélyesedés indul meg, a fogaink pedig meglazulnak és kihullanak.
Hasznos: Az érzékennyé vált fogíny tulajdonképpen intő jel, hogy fordítsunk nagyobb figyelmet a fogmosásra és a fogselyem használatára. A rendszeres ellenőrzésen kívül akkor menjünk el a fogászati rendelésre, ha rendellenességet észlelünk a fogínyünkön, illetve ha vérezni kezd. Erős fájdalom esetén haladéktalanul jelentkezzünk be, különösen akkor, ha lázunk is van, és a nyaki nyirokcsomók duzzadtak. Ilyenkor olyan fekélyről lehet szó, amely azonnali kezelést igényel.
Megbízható gyógymódok hétköznapi betegségekre